Δράσεις ? Δραστηριότητες Ομάδας Πρόληψης Βίας 2014-2015

ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΓΕΛ ΦΙΛΙΑΤΩΝ

ΔΡΑΣΕΙΣ ? ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2014-2015

•         Ευαισθητοποίηση / Προβολή παρουσίασης και σχετικού οπτικοακουστικού υλικού (video) από το Διαδίκτυο (βλ. εδώ).
  •      Έρευνα / Ερωτηματολόγιο (σε ηλεκτρονική μορφή ? φόρμα με googledocs) ? Συζήτηση / Συμπεράσματα (βλ. εδώ).
  •         Δημιουργία ολιγόλεπτου βίντεο : «Το ΓΕΛ Φιλιατών για τη σχολική βία: Καμία ανοχή» και ανάρτησή του στο youtube (βλ. εδώ).
  •          Συγγραφή διηγήματος από μία μαθήτρια της Α΄ Λυκείου με θέμα τη σχολική βία και συμμετοχή του συγκεκριμένου διηγήματος σε σχολικό διαγωνισμό από το Ίδρυμα Καίτης Λασκαρίδη (εκκρεμούν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού).
  •      Δημιουργία ραδιοφωνικής εκπομπής στο EuropeanSchoolRadio με θέμα τη σχολική βία (βλ. εδώ).