Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το έργο eTwinning "Social Networks in students life"

Το έργο eTwinning με θέμα "Social Networks in students life" έλαβε πιστοποιητικό ποιότητας από την Εθνική Υπηρεσία eTwinning!

Η ετικέτα ποιότητας δίνεται μόνο σε έργα eTwinning που διακρίνονται για τη χρήση καινοτόμων τεχνολογιών και πληρούν ορισμένες συνθήκες ποιότητας*.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του τμήματος Α1 (σχολ. έτους 2014-2015) που συμμετείχαν στο έργο!

* Ποια είναι τα οφέλη; Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους καθηγητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Η Εθνική Υπηρεσία Στήριξης (ΕΥΣ) σε κάθε χώρα αξιολογεί τις αιτήσεις των σχολείων για την εθνική Ετικέτα Ποιότητας.

Οι προϋποθέσεις είναι οι εξής:

1.     Το έργο πρέπει να έχει κοινούς στόχους και σχέδιο.

2.    Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ή να βρίσκεται στο τελευταίο στάδιό του.

3.    Ο εκπαιδευτικός, που υποβάλλει την αίτηση, πρέπει να έχει συνεισφέρει σημαντικά στο έργο.

4.    Πρέπει να εμφανίζεται ένας ορισμένος βαθμός συνεργασίας.

5.    Τα αποτελέσματα του έργου πρέπει να είναι εμφανή.

Εφόσον πληρούνται αυτές οι 5 προϋποθέσεις, το έργο αξιολογείται βάσει των έξι κριτηρίων που απαιτούνται.

Ποια είναι τα κριτήρια;Ένα έργο πρέπει να αγγίξει την τελειότητα στους ακόλουθους τομείς:

(1) Παιδαγωγική Καινοτομία

(2) Ενσωμάτωση στη Διδακτέα ύλη

(3) Επικοινωνία και ανταλλαγή μεταξύ σχολείων συνεργατών

(4) Συνεργασία μεταξύ των σχολείων-συνεργατών

(5) Χρήση της τεχνολογίας

(6) Αποτελέσματα, αντίκτυπος και τεκμηρίωση

ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΓΕΛ ΦΙΛΙΑΤΩΝ

ΔΡΑΣΕΙΣ ? ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2014-2015

•         Ευαισθητοποίηση / Προβολή παρουσίασης και σχετικού οπτικοακουστικού υλικού (video) από το Διαδίκτυο (βλ. εδώ).
  •      Έρευνα / Ερωτηματολόγιο (σε ηλεκτρονική μορφή ? φόρμα με googledocs) ? Συζήτηση / Συμπεράσματα (βλ. εδώ).
  •         Δημιουργία ολιγόλεπτου βίντεο : «Το ΓΕΛ Φιλιατών για τη σχολική βία: Καμία ανοχή» και ανάρτησή του στο youtube (βλ. εδώ).
  •          Συγγραφή διηγήματος από μία μαθήτρια της Α΄ Λυκείου με θέμα τη σχολική βία και συμμετοχή του συγκεκριμένου διηγήματος σε σχολικό διαγωνισμό από το Ίδρυμα Καίτης Λασκαρίδη (εκκρεμούν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού).
  •      Δημιουργία ραδιοφωνικής εκπομπής στο EuropeanSchoolRadio με θέμα τη σχολική βία (βλ. εδώ).

ActionAid: Η εκπαίδευση στο Στόχο Ξανά!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο με τις λέξεις που πρότειναν 912 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Η λέξη συμπληρώνει τη φράση: Θέλουμε εκπαίδευση που να ...

Το ΓΕΛ Φιλιατών συμμετείχε στη δράση της ActionAid με τη λέξη "Εμπνέει"

Η Εκπαίδευση στο Στόχο Ξανά! from ActionAid Hellas Education on Vimeo.

Απλά εξαιρετική η θεατρική παράσταση "Ο Φιλάργυρος"!

Σε μία απαιτητική παράσταση οι μαθητές της Α΄ Λυκείου του ΓΕΛ Φιλιατών απέδωσαν εξαιρετικά τους ρόλους τους,  εισπράττοντας το χειροκρότημα του κοινού. Τα παιδιά ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους κι έδωσαν μια παράσταση που θα ζήλευαν - γιατί όχι; -κι επαγγελματίες! Έκλεψαν τις εντυπώσεις και έκλεισαν όμορφα μια ωραία σχολική χρονιά.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν, στη συνάδελφο κ.Σοφία Θεοδώρου, που είχε την επιμέλεια της παράστασης και σε όσους στάθηκαν αρωγοί ώστε να πραγματοποιηθεί αυτή η πολύ όμορφη θεατρική παράσταση.

Φωτογραφίες από την παράσταση

eTwinning έργα του ΓΕΛ Φιλιατών

Το ΓΕΛ Φιλιατών διαθέτει δυο eTwinning έργα σε εξέλιξη.

Μπορείτε να δείτε την εξέλιξη των έργων στο twinspace επιλέγοντας τους συνδέσμους.

Social Networks in students life:

Διάκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

NETH KATERINA-page0001

Η συμμετοχή του ΓΕΛ Φιλιατών στο διαγωνισμό του Ευρωπαϊκού Σχολικού Ραδιοφώνου!

Το σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό του europeanschoolradio "Κάν΄το να ακουστεί" με ένα 3΄λεπτο ηχητικό σποτάκι! Το όνομα της εκπομπής μας είναι Dance to that και το θέμα της εκπομπής μας είναι "Το σχολείο που ονειρεύομαι!".  Μετά από αρκετές πρόβες προκειμένου να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι οι μαθητές έκαναν καταπληκτική δουλειά. Μπράβο στους μαθητές : Σιντορέλα, Μαρίνα, Χρήστο, Αθηνά, Άννα, Κώστα, Γιώργο, Ελένη, Λαμπρινή για το μεράκι τους και τη συνεργασία τους. Περιμένω, παιδιά, την μονόωρη εκπομπή που ετοιμάζετε, για να εκπέμψουμε στις συχνότητες του europeanschoolradio!
Το σποτάκι μπορείτε να παρακολουθήσετεεδώ.

6η Μαρτίου - Πανελλήνια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015, Πανελλήνια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης των μαθητών, από την Ομάδα Δράσης - Πρόληψης (ΟΔΠ) του ΓΕΛ Φιλιατών, μέσω της παρουσίασης διαφανειών και επιλεγμένων βίντεο.

Επίσης έγινε ενημέρωση της σχολικής κοινότητας σχετικά με την υπο διεξαγωγή έρευνα στο Γενικό Λύκειο Φιλιατών για τη σχολική βία, από την οποία προέκυψαν ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Τέλος, αναπτύχθηκε διάλογος που βοήθησε στην κατανόηση του προβλήματος και τους τρόπους αντιμετώπισής του.